Mladí hokejisti aj vo vyšších súťažiach

V príprave 168 žiakov od prípravky po dorast

V národných súťažiach žiakov, dorastencov a kadetov nádeje Mládež HC Bardejov stále dávajú o sebe vedieť. Veď niekoľko talentov pokračuje v popredných domácich kluboch v najvyšších súťažiach.

Starajú sa o to dvaja profesionálni tréneri športových hokejových tried (ŠHT) Tomáš Ivan a Patrik Sokoli s kolektívom ďalších skúsených trénerov.

Tréneri a talenty

V Českej republike hrá Benka-Rybár, Gajdoš, Sekerčák, za SR: Skalica, Ristvej, Nemec, Kukľa, v Trnave je to  A. Dubovecký, Litavec, Sliva, v  Sp. Novej Vsi Rychvalský, Majer, Panóc, v Nitre M. Dubovecký, v Prešove, Divulit, Hmelár, v Piešťanoch, Novák. V priebehu troch rokov odišli do vyšších súťaží tri päťky. Šeftréner mládeže Tomáš Ivan to považuje za výsledok kvalitnej práce od prípravky: „Máme solídnu základňu u tretiakov a štvrtákov. Slabšie to bolo medzi piatakmi, no v dvoch vyšších kategóriách ŠHT sme predvádzali sľubný hokej. Sme tu kolektív trénerov, ktorí to v pohode zvládajú, aj keď im niekedy voda zo strechy kvapká za golier. Pleseň na stenách neveští nič dobrého, štadión je od svojho začiatku deravý.“

Významným cieľom v mládežníckom klube je príprava mladých talentov aj do reprezentácie: „František Gajdoš sa dostal do výberu Slovenska a Tomáš Kukľa je v 18-ke na domáce majstrovstvá sveta tejto vekovej kategórie. Od mnohých faktorov záleží, či mladý hokejista bude úspešný, dôležité je zázemie. Sú rodičia, ktorí sa poradia. No niektorých oslovia z iných klubov a zoberú chlapca bez slova. Podmienky v ŠHT sa nezmenili, no ekonomicky je to ťažké. Ľad máme zadarmo, mesto nám dalo na činnosť dva a pol tisíc eur, čo vystačí na jeden mesiac. Bez platov trénerov potrebujeme 6-7 tisíc eur na mesiac.“ – posťažoval sa šéftréner Ivan.

Možno juniorka

Profesionálne sa trénerskej robote s mládežou venuje aj Patrik Sokoli, ktorému je ľúto, že dorastencom chýbal len krôčik o postup medzi elitu: „Vyhrali sme základnú časť 1. ligy a postúpili do nadstavby. Do decembra sme to zvládli, no keď prišla dvojtýždňová kríza v podobe zranení a chorôb, postup do elitnej osmičky nám ušiel, chýbali dva body. Našou úlohou je vychovávať chlapcov, aby išli do lepších súťaží. No aj my poškuľujeme po extralige mládeže, možno sa to podarí s juniormi. Ale nechcem predbiehať, takto by sa vrátili aj niekoľkí mladí hokejisti. Musela by nastať spolupráca so seniorským hokejom.“

(www.ahojbardejov.sk)