Mladí hokejisti potrebujú viac ľadu

Na novú sezónu sa pripravujú aj najmenší hokejisti z predprípravky

 

Hokejové športové triedy mali zastúpenie vo všetkých vekových kategóriách od prípravky až po starších žiakov z deviatych ročníkov.  ZŠ a MŠ Pod Vinbargom s profesionálnymi hokejovými trénermi Tomášom Ivanom a Patrikom Sokolim pracuje v stabilizovanom prostredí. Je stále čo vylepšovať, no aj zlepšovať podmienky.

Pred rokom sme boli svedkami zániku hokejového klubu HC 46 Bardejov. Funkcionári okolo hokeja zaregistrovali dva nové kluby. Predsedom správnej rady a vedúcim trénerom Mládež HC 46 je Tomáš Ivan, ktorého sme zastihli pri tréningu v telocvični, veď kondičná príprava je základom pred vstupom na ľad: „ S tým nemáme problém, všetci sú žiakmi hokejových tried, trénujú v rámci vyučovania. V niektorý doplnkových disciplínach sa pripravujeme aj mimo vyučovania. Nemali sme problém ani so zánikom pôvodného klubu. Rýchlo sme urobil náš Mládež HC 46. Prebrali sme všetky záväzky a vstúpili sme do sezóny v pohode. Seniorský hokej si vytvoril svoj klub. Vychádzame dobre, je tu normálny prechod do vyšších kategórií. My ešte plánujeme otvoriť sekciu krasokorčuľovania. Máme na to kvalifikovaného trénera, chceme dostať detí na korčule  čo najskôr. Je tu záujem detí od veku štyri, päť rokov.“

 

Najlepšie by bolo, ak by sme spadli do B skupiny

Aj v hokejovej príprave s pribúdajúcimi rokmi a najmä pri prechode k dorastu či juniorskej kategórií, dochádza k odlivu mladých športovcov. „Väčšinou je to tak, že keď sa v jeseni zhorší počasie, cítime to pri účastí. Je to najmä u tých menších, kým si zvyknú. Starší to zvládajú, tam si už zvykli aj rodičia, vedia, že to nie len o ľade, tak je to v pohode.  No musíme sa mať na pozore najmä po majstrovstvách sveta. Je to odraz spoločností a starostlivosti o talenty. Tie štáty, ktoré sa všeobecne dokážu v športe presadiť, majú garantované dobré ekonomické zázemie od vlády.  Čo my chceme od nášho trénera, ktorý dostane za mesiac 250, 300 eur. Myslím si, že najlepšie by bolo, keby sme spadli do B skupiny. Veď od Sydney sme slovenský kolektívny šport na Olympijských hrách nemali v zastúpení.“ – zvýraznil Tomáš Ivan.

 

Dvadsať centov

V ostatnom období v školskom športe na Slovensku rezonuje príspevok Ministerstva školstva na športové súťaže. Pri okresných kolách dostanú súťažiaci i pedagogický sprievod po dvadsať centov na osobu a občerstvenie. Podľa trénera Ivana by sa to dalo vylepšiť, veď účastníci, ktorí pricestujú z dedín, v svojej školskej jedálni už obed nestíhajú: „Pomôcť by malo aj Oddelenie školstva a telesnej výchovy. Účastníkom poskytnúť obedy v školskej jedálni v hodnote eura a pol, by nemal byť problém. Určite to treba riešiť, nemali by sme poslať pretekárov zo základných škôl po celej súťaží domov ako bezprizorných.  Na mládež máme rozpočet 28 tisíc, chcelo by to verejnú debatu v meste. Myslím si, že peniaze tu sú, niečo príde zo zväzov. Jednoducho povedané nejde to tam, kde má.“