Ako sa stať lepším obrancom

Najlepší hráči na najvyššej úrovni dôrazne a neustále pracujú na zdokonaľovaní týchto vlastností. Priemerní hráči urobia veľký pokrok, ak budú tieto vlastnosti v hre dodržiavať. Aj keď tieto odporúčania znejú jednoducho, môže trvať niekoľko rokov koncentrovaného úsilia, aby ich hráč vedel vedome a automaticky realizovať v samotnej hre.

Vždy zaisťuj svojho spoluhráča z obrany – na útočnej modrej čiare, v strednom pasme, ale hlavne v obrannom pásme.

Vždy, keď ma súper puk, alebo má možnosť získať ho pod svoju kontrolu, musí

byť jeden z obrancov pred vlastnou bránkou. Pre mladších hráčov (mladší žiaci a nižšie) by malo vždy platiť pravidlo – „vždy jeden obranca pred vlastnou bránkou, ak je puk v obrannom pásme“

Obranné pásmo neopúšťaj príliš rýchlo. Vo väčšine žiackych kategórii je predčasné opustenie obranného pásma jedna z najčastejších chýb.

V prvom rade bráň – ak zaútočíš na súperovu bránku v útočnom pásme, hneď po prvej šanci (strele na bránku) sa ihneď vráť späť do obrany.

Nikdy nekorčuľuj priamo do súboja 1 – 1 oproti útočníkovi s pukom. Vždy mu daj trochu priestoru a pomaly ho vytláčaj k mantinelu.

Pri situácii 2 – 2 a 3 – 2 musí byť vždy jeden z obrancov o niečo vyššie a bližšie k útočníkovi s pukom.

Strieľaj s rozumom. Najlepšia strela je vždy tesne nad ľadom, presná (tak, aby išla do priestoru bránky pre prípadné dorážanie) a nie príliš prudká. Obrancovia málokedy strieľajú, aby strelili gól priamo, ale viac menej „posielajú“ puk do priestoru bránky, aby útočníci mohli skórovať (dorážať a tečovať). Predtým ako vystrelíš sa vždy pozri vedľa seba, či nemáš lepšie postaveného spoluhráča.

Pred vlastnou bránkou sa nikdy nenaviaž na protihráča. Vždy bráň priestor a hráčov v ňom.

Nikdy sa neviaž na protihráča, ak dochádza k prečísleniu hráčov alebo v oslabení.

Dávaš tým útočiacemu družstvu väčšiu šancu na strelenie gólu. Príležitosť na strelenie gólu je tým väčšia, čím menej hráčov je zapojených v hre (situácia v presilovej hre 4 –3 je lepšia na skórovanie gólu, ako 5 – 4).

V obrannej tretine nikdy nestoj a nehľadaj voľného spoluhráča. „Pozri –korčuľuj – pozri –prihraj“ zmenšuje šancu, že ťa protihráč prekvapí zozadu alebo zboku a zároveň prinúti protihráčov zaujať obranné postavenie.

Keď ťa protihráč v situácii 1 – 1 obkorčuľováva (nachádza sa na tvojej úrovni), neustále korčuľuj a pohybuj sa. Nerob žiadne výpady a nesnaž sa naňho naviazať bez neustáleho pohybu. Najmä mladí hráči majú s týmto veľké problémy, a to hlavne pre ich nedostatočnú úroveň korčuliarskej koordinácie.

Neustále sa zdokonaľuj v korčuľovaní v jazde vzad a v obratoch. Obranca musí korčuľovať vzad s takou istotou, ako útočník v jazde vpred. Mladý hráči až do kategórie juniorov musia túto schopnosť neustále zdokonaľovať, pretože ich organizmus sa neustále vyvíja a mení.

Nikdy neprihrávaj obsadenému útočníkovi – pokračuj s pukom ďalej, prihraj ho druhému obrancovi alebo preruš hru ak si pod tlakom súpera. Obranca si musí veriť v krížnych prihrávkach a vedení puku pri zakladaní útoku. Nepresná prihrávka súperovi na hokejku je častý problém na všetkých úrovniach ľadového hokeja.

Do tela hraj len, keď je to potrebné. Hra do tela len pre „zábavu“, je bezúčelná a často hrozí riziko zranenia, možnosť, že súpera netrafíš (čím sa protihráč uvoľní do lepšej pozície) alebo, že ťa rozhodca vylúči.

Komunikuj zo svojim spoluhráčom v obrane, s brankárom a s útočníkmi s formácie. Je to jedna z najdôležitejších súčastí hry družstva. Nebav sa s protihráčmi – väčšinou to nemá žiadny význam a zvyčajne to ešte viac rozbúri tvoje emócie.

Nasleduj svojich útočníkov vo vzdialenosti 15 až 20metrov (jedna tretina) a súčasne zaisťuj (uzavri) útočnú tretinu, hneď ak je puk v tretine za útočnou bránkovou čiarou. Veľa obrancov je v tomto lenivá (pomalá) a často dovolí, aby puk opustil tretinu predtým, ako oni zaistia modrú čiaru pri mantinely.

Modrá čiara je rozhodujúca. Ako priorita číslo jedna je vždy „odstrániť“ puk z vlastnej modrej čiary a následne prejsť k útočnej modrej čiare. Bráň obidve modré čiary s takým odhodlaním a „agresivitou“, akú si daná herná situácia vyžaduje na zastavenie útoku súpera.

Nauč sa „vyhodiť“ puk von z tretiny „žabkou“ alebo odrazom od plexiskla v čo najnižšom veku.

Nauč sa spolupracovať so spoluhráčom v obrane na tom, ako rýchlo vyviesť puk z vlastného obranného pásma.

Oboznám sa so svojimi povinnosťami v obrannej hre svojho družstva, neustále ich dodržiavaj a rob ich najlepšie ako vieš.