Mladí hokejisti z MHC 46 Bardejov ukončili prvú etapu prípravy na novú sezónu

Mladí bardejovskí hokejisti ukončili prvú etapu prípravy na novú sezónu 2020/21, tzv. letnú prípravu. V júli prídu na rad prázdniny a dovolenky a 17. augusta odštartuje spoločne druhá časť letnej prípravy tzv. predsúťažné obdobie tréningami na suchu aj na ľade.

Letná príprava je najdôležitejšia časť pre hokejistu. Jeho sezóna sa vlastne začína už v lete. Kondíciu, silu a všetko zlepšenie naberie práve počas letnej sezóny.

Ak hokejista odflákne letnú prípravu, nebude mať z čoho čerpať počas sezóny a do konca sezóny sa bude už len trápiť. V máji a júni prebiehala v MHC 46 Bardejov spoločná letná príprava na suchu. Všetky tréningové jednotky v danej situácii spôsobenou koronavírusom absolvovali v exteriéry.

V júli nasledujú dovolenky a v polovici augusta začína letná príprava spojená s tréningami na suchu aj na ľade. Tá bude trvať až do konca septembra. V októbri sú naplánované začiatky mládežníckych súťaží.

Etapy prípravy na suchu, ktorá trvá dva mesiace

Najprv musíte nabrať silu, neskôr rýchlosť a potom vytrvalosť v rýchlosti. Prestávka v júli slúži na to, aby si človek odpočinul psychicky, ale tiež fyzicky.

Hlavne jeho šľachy tento oddych potrebujú. Po príchode na ľad sa začína výrazne budovať kondícia a súčasne dáva tréner dohromady svoj tím z pohľadu taktiky, herného systému, nacvičuje presilové hry a podobne. Popritom by tréneri, ak to vedia, mali robiť aj tréningy na suchu, ale nie v takom počte a v takej intenzite ako počas mája a júna.

Ak má mať letná príprava na suchu a na ľade svoj význam, musí to byť dôkladné aj z hľadiska regenerácie. A tá nespočíva len v tom, že sa v noci vyspíme a počas dňa sa najeme. Kompenzačné, antidisbalančné alebo strečingové cvičenia sú podstatnou časťou kvalitnej prípravy na suchu.

Hokejisti sú sebavedomí

Jej súčasťou je tiež športová psychohygiena, lebo hokejisti sú navonok sebavedomí, ale aj oni majú problém so zvládaním tlaku, s určitým predzápasovým stresom a podobne.

Treba vedieť aj to, že sval rastie oveľa rýchlejšie ako šľacha alebo kĺbové prepojenie. Celú letnú prípravu na suchu Bardejovčania stavajú tak, aby hráči cítili medzi sebou istú súťaživosť, sú rozdelení v skupinách a musia si vzájomne pomôcť, vyhovieť. Uspejú len vtedy, keď budú spolupracovať tímovo.

Keď chcete hráča presvedčiť k tvrdému tréningu, musí to on sám chcieť. Hráčov teda nenaháňa tréner, ale oni sami medzi sebou. Každý z hráčov vie, že príprava je ich povinnosť, tí, čo hrajú vonku, to robia oveľa profesionálnejšie.

Preto na Slovensku, kde nie je toľko hráčskej kvality, individuálna letná príprava radšej nefunguje, lebo viacerí hráči by neboli nútení ju robiť v maximálnom možnom rozsahu.

Na suchu i na ľade

Letná príprava je slovné spojenie, ktoré vrcholoví hokejisti nemajú príliš v láske. Málokto však vie, že letná príprava nie je len tá, ktorú hráč absolvuje v horúcich mesiacoch bez ľadu. Existuje totiž letná príprava na suchu a letná príprava na ľade.

Na čo ju vlastne hokejista potrebuje? V decembri sa údajne prejavuje, akú mal hráč letnú prípravu na suchu. Je však nezmysel, že hokejista si urobí letnú prípravu na suchu, má niečo natrénované a počas sezóny nemusí nič robiť.

Málo ľudí vie, že letnou prípravou na suchu sa celý organizmus prestavuje na energetickej a metabolickej úrovni. To trvá nejakú dobu. A akú dlhú dobu sa tejto prestavbe organizmu venujete, tak zhruba rovnaký čas trvá jeho genetický potenciál od chvíle, keď sa tréningový proces letnej prípravy na suchu ukončí.

Ľudia si možno myslia, že keď sa urobí letná príprava na suchu, všetci sú spokojní, všetko je na sezónu pripravené. Lenže keď natrénovanú hladinu nebudete udržiavať, organizmus nemá dôvod v nej zostávať.

Sú dve alternatívy

Buď hokejista zmysluplným spôsobom udržuje natrénované z letnej prípravy, alebo na prelome novembra a decembra sa u neho prejaví určitý tréningový deficit. Taktiež sa zabúda, že čím je človek trénovanejší, tým viac sa mu zvyšuje schopnosť správne regenerovať.

Preto je schopnejší lepšie udržovať tréningové dávky, ktoré získal povedzme v auguste. Hráči počas letnej prípravy na suchu postupne rozvíjajú atribúty potrebné pre hokej.