Bilancia skončenej sezóny

Bardejovský mládežnícky hokejový klub Mládež HC 46 Bardejov každým rokom napreduje. V sezóne 2017/2018 mal zastúpenie vo všetkých vekových kategóriách od predprípravky, športových hokejových tried až po dorastencov, juniori ako odchovanci MHC 46 Bardejov vystupovali v juniorskej súťaži pod hlavičkou HK Bardejov. Viacero hráčov reprezentovalo klub aj mesto v mládežníckych reprezentáciách, v extraligových kluboch i v zahraničí.

„Aj napriek nepríjemnostiam na začiatku sezóny, kedy sme mali problém so začiatkom prípravy na domácom ľade, považujeme našu sezónu za úspešnú, čo sa týka výsledkov a hlavne v rozšírení hráčskej základne v klube. Na to, aký sme mali začiatok sezóny, koľko vecí  sme museli riešiť, máme výborné výsledky. Za to patrí vďaka všetkým trénerom, hráčom aj ich rodičom, sponzorom, ale aj Slovenskému zväzu ľadového hokeja a mestu Bardejov za finančnú podporu, ktorá nám veľmi pomohla. V tejto sezóne sa nám podarilo po prvýkrát zorganizovať olympiádu pre materské školy, ktorej sa zúčastnilo sedem materských škôl v meste. Vďaka tejto našej aktivite a v spolupráci so ZŠ Pod Vinbargom otvárame v septembri popri športových hokejových triedach od piateho ročníka po prvýkrát v histórii aj hokejovú triedu od prvého ročníka základnej školy. Sme radi, že sa základňa detí nášho klubu rozširuje a v týchto aktivitách chceme pokračovať aj v ďalšej sezóne,“ rozhovoril sa prezident Mládež HC 46 Bardejov, Tomáš Ivan.

Na výsledky jednotlivých kategórií a zhodnotenie sezóny 2017/18 sme sa opýtali hlavného trénera v klube Patrika Sokoliho.

„Na začiatok musím povedať, že v našom klube nie je prioritou hrať na výsledky, ale razíme myšlienku dať priestor všetkým deťom a z nich vychovávať jednotlivcov a dať im základy, aby sa v neskoršom veku dokázali presadiť vo vyšších súťažiach, extraligových kluboch, zahraničí, dokonca aj v reprezentácii. Hokej je špecifický tým, že či už korčuľovanie alebo práca s hokejkou nie sú prirodzenou, ale špecifickou činnosťou, čiže na ich rozvoj a napredovanie je potrebný čas. Nie je to jednoduché, je to beh na dlhé trate, neznamená to, že hráč, ktorý vyniká v prípravke, bude vynikať aj v doraste. Chlapci alebo dievčatá, ktorí na sebe pracujú, sú skromní, pokorní, dosahujú vždy viac, či už majú talent alebo nie ako tí, ktorí navyše neurobia nič.“

Prvýkrát v histórii play-off

V sezóne 2017/2018 dorastenci vyhrali základnú časť a postúpili do play-off, čo bolo vôbec po prvýkrát v histórii klubu.  „Síce sme narazili na mužstvo z Bratislavy, ktoré bolo nad naše sily, ale pri hodnotení sezóny prevláda spokojnosť. V žiackych kategóriách športových hokejových tried dosiahli najlepšie umiestnenie piataci, ktorí obsadili piate miesto v rámci východoslovenského kraja. V ostatných kategóriách je čo zlepšovať, no potešili niektoré zápasy a výsledky, kde bolo vidieť napredovanie a progres chlapcov a dievčat v zápasoch kadetov, ôsmakov, siedmakov a šiestakov. Tí najlepší jednotlivci boli posúvaní do vyšších kategórií, aby sa ďalej rozvíjali. Štvrtáci postúpili medzi šesť najlepších  mužstiev na východe, tretiaci sa prebojovali medzi druhú najlepšiu päticu. Svoje prvé turnaje odohrali aj chlapci a dievčatá z najmenšej kategórii predprípravky, kde išlo hlavne o radosť a nadšenie z hry nie o výsledok,“ prezradil Sokoli.

„Teší nás aj to, že niektorí jednotlivci, ktorí sú naši odchovanci,  hoci už pôsobiaci v iných kluboch, si počas sezóny vybojovali pozvánky do kempov, zápasov, či turnajov mládežníckych reprezentácii, čo nás všetkých veľmi teší a sme radi, že sme aj my boli jedni z tých, ktorí prispeli k ich  rozvoju a dúfame, že o chlapcoch a dievčatách z Bardejova budeme ešte počuť a bude ich každým rokom viac,“ pokračoval hlavný tréner MHC 46 Bardejov Patrik Sokoli.

Úspechy jednotlivcov

Hokej je kolektívny šport, no za výsledkami stoja aj výkony jednotlivcov. V klube Mládež HC 46 Bardejov sme si zvykli aj na úspechy jednotlivcov. Výnimkou nebola ani sezóna 2017/2018. „Začnem pri dievčatách. V ženskej reprezentácii  sme mali zastúpenie v odchovankyni Lívii Lúčovej, ktorá momentálne pôsobí za morom v klube NAIT a v osemnástke sa predstavila Alexandra Čorňáková, ktorá hrávala túto sezónu ženskú súťaž v Šarišanke a u nás v kategórii kadeti a starší žiaci 8. ŠHT. Medzi chlapcami v reprezentácii do 18 rokov Alex Dubovecký, ktorý sezónu začínal u nás v Bardejove,  neskôr hrával v extralige juniorov v Spišskej Novej Vsi, reprezentáciu SR 17 si vyskúšal František Gajdoš, ktorý v sezóne obliekal dres dorasteneckej Sparty Praha, v reprezentácii SR 16 boli dokonca dvaja odchovanci – Richard Nemec, momentálne hráč extraligového dorastu Skalice a Patrik Litavec z extraligovej Trnavy. V nominácii SR 15 sa predstavil Patrik Sokoli, ktorý počas sezóny odohral žiacke, kadetské a dorastenecké zápasy za MHC 46 Bardejov a sezónu dokončil v extralige kadetov ŠKP Poprad.“

Skvelú sezónu majú za sebou aj juniori Ján Prokopčák a Tomáš Kukľa, ktorí odohrali sezónu v extralige juniorov mužstva Spišskej Novej Vsi a neskôr v juniorskom tíme v nemeckom Rosenheime. Medzi ďalších odchovancov z Bardejova  patria Max Dubovecký v klube La CrosseFreze, Richard Majer – extraliga juniorov Spišská Nová Ves, Dávid Sliva –  extraliga dorast Trnava, Dominik Novák –  junior z Dubnice, Alex Benka – Rybár a Matej Hakl z Orlovej ČR, Dušan Divulit, Alex Kurty, Filip Noah Bogatu, všetci žiaci Prešov.

A ako to bude vyzerať s mládežníckym hokejom v novej sezóne?

„Keďže v máji nám začína príprava na novú sezónu, tzv. letná príprava, momentálne pracujeme na zložení jednotlivých trénerských pozícii. Chlapci a dievčatá športových hokejových tried pracujú nepretržite, pomaličky začínajú s prípravou, aby sa v máji mohla rozbehnúť naplno, ostatné kategórie sa pripoja taktiež v máji. Po tohtoročnej výbornej spolupráci a odozve by sme chceli pokračovať v spolupráci s materskými školami v Bardejove. Musím ale podotknúť, že nakoľko tento rok sme finančne zabezpečovali celý projekt sami, od novej sezóny budeme potrebovať podporu aj zo strany mesta, kde dúfame, že naša spolupráca bude fungovať. V areáli zimného štadióna na základe našej iniciatívy vyrástla nová strelnica, ktorá bude slúžiť našim zverencom v príprave. Chceme naďalej zlepšovať, zveľaďovať a vytvárať čo najlepšie podmienky pre deti v našom meste a našom klube, načo máme pripravené aj ďalšie projekty. Keďže sa riadime našim mottom „Deti sú naša budúcnosť,“ robíme všetko preto, aby mali nato vytvorené najlepšie možné prostredie, aké vieme zabezpečiť,“ dodal na záver rozhovoru prezident klubu Tomáš Ivan.

(www.ahojbardejov.sk)